arrow-left

Svi članci

Osnovna prava zaposlenika koja trebate znati

Objavljeno
23.10.2024

Kada nam se kandidati javljaju na oglas za posao, često se događa da oni nisu u potpunosti upoznati koja su njihova prava zaposlenika na poslu. Mladi danas također nisu sigurni što podrazumijeva termin rada na neodređeno / određeno ili da očevi isto imaju pravo na porodiljni dopust.

Zašto je to tako i koja su prava zaposlenika?

U obrazovnim sustavima rijetko se educira o tome koja su radna prava zaposlenika i o zakonodavstvu vezanom uz rad. Uglavnom se mlade obrazuje kako biti dobri i kvalitetni radnici, ali ne i koja su njihova prava. Većina ljudi saznaje takve informacije tek nakon što provede nekoliko godina na tržištu rada. Velika je šansa da ih i tada većinu ne zna ili ne razumije. Također, problem nastaje kod nedostatka komunikacije od strane poslodavca. Ne ulaže se dovoljno u informiranje zaposlenika o njihovim pravila zbog pretpostavke da zaposlenici već znaju sve o tome. Tako nastaju neprekinuti niz koji se vrti stalno u krug. 

Zato smo Vam mi odlučili u nastavku objasniti neka od najvažnija prava zaposlenika koja kao radnik imate u nekom poduzeću.  

Što trebate znati o radnom odnosu

Najbitnije, prije sklapanja svakog radnog odnosa pročitajte cijeli ugovor o radu!! Ugovor o radu sklapa se u pisanom obliku i njega budući zaposlenik (Vi) potpisujete prije početka rada kod poslodavca. Ugovor se može sklopiti na neodređeno ili određeno vrijeme. Što označava koji? 

Ugovor na određeno ugovara se na neki dogovoreni period. Određen je nekim rokom, do završetka nekog posla ili nastupanjem određenog događaja.  Primjerice može se potpisati na 6 mjeseci ili godinu dana. Nakon toga poslodavac ili zaposlenik može odlučiti želi li produžiti ugovor ili ne. Uzastopni ugovori na određeno vrijeme ne smiju trajati duže od 3 godine odnosno 36 mjeseci.  

Za razliku od ugovora na određeno, ugovor na neodređeno nije propisan nekim rokom ili vremenskim razdobljem. Ova vrsta ugovora u govoru se često spominje i kao “ugovor za stalno”. 

Neovisno o vrsti ugovora o radu svaki poslodavac mora Vas prijaviti na obvezna osiguranja (zdravstveno osiguranje i obvezno mirovinsko osiguranje).  

Poslodavac Vam može ponuditi probni rad   

Poslodavac prilikom sklapanja ugovora može najprije postaviti probni rad u trajanju do 6 mjeseci. To je uobičajena praksa kada poslodavac želi provjeriti hoćete li biti kompatibilni za tim te jeste li zaista onakvi kakvima ste se predstavili tijekom razgovora za posao.

Kakvo radno vrijeme može biti? 

Vaše radne smjene mogu se razlikovati u nekoliko radnih vremena. To su puno radno vrijeme, nepuno radno vrijeme, noćni rad  prekovremeni rad. Kakvo god radno vrijeme bilo, Vaš poslodavac dužan je svoje zaposlenike obavijestiti o rasporedu najmanje tjedan dana unaprijed.

A sada, što podrazumijeva svaki od navedenih radnih vremena? 

Puno radno vrijeme znači rad od 40 sati ili 36 sati tjedno, ovisno o politici poduzeća).   

Nepuno radno vrijeme kraće je od punog radnog vremena. Ono može podrazumijevati rad na 4 ili 6 sati dnevno te je tada moguće raditi kod više različitih poslodavaca dokle god Vaše ukupno radno vrijeme ne prelazi 40 sati tjedno. Tada obavijestite svog poslodavca o sklopljenim ugovorima o radu na nepuno radno vrijeme s drugim poslodavcem/poslodavcima.   

Postoje izvanredne situacije kada je preveliki obujam posla, a rokovi se  bliže pa Vas tada poslodavac može zamoliti da odradite prekovremene sate. No ono što morate znati je da kao zaposlenik ne smijete raditi duže od 10 sati prekovremenog tjedno. Drugim riječima ne smijete imati 50 sati rada u jednom tjednu. Uvećanja za prekovremeni rad ovisi o kolektivnom ugovoru ili ugovoru o radu koji ste potpisali.   

Rad tijekom noći odnosno noćne smjene podrazumijevaju rad između 22 sata navečer i 6 sati ujutro. Noćni rad je zabranjen za maloljetnike odnosno učenike koji rade tijekom praznika. Isto tako, trudnice, zaposlenice koje su nedavno rodile ili koje doje dijete nisu obvezne raditi noćne smjene sve dok dijete ne napuni prvu godinu. 

S obzirom da je nedjelja neradni rad, zaposlenicima koji tada rade plaća se 50% iznad redovne satnice. 

prava zaposlenika - pravo na odmor

Prava zaposlenika na odmor i dopust zaposlenika 

Punoljetna zaposlena osoba koji radi najmanje 6 sati dnevno ima pravo na odmor u trajanju od najmanje 30 minuta svaki radni dan. Maloljetna zaposlena osoba koja radi barem 4 i pol sata dnevno također ima pravo na najmanje 30 minuta odmora svaki dan. Osim toga, radnik ima pravo na tjedni odmor koji traje najmanje 24 sata neprekidno, uz dodatak dnevnog odmora. Drugim riječima u razdoblju od 24 sata radnik mora imati najmanje 12 sati neprekidnog odmora. 

Tijekom kalendarske godine, zaposlenik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od minimalno 20 radnih dana (kada je riječ o petodnevnom radnom tjednu) odnosno 24 radna dana (kad je riječ o šestodnevnom radnom tjednu). Navedeni godišnji odmor ne mora se iskoristiti u tekućoj kalendarskoj godini već ga možete prenijeti na drugu, ali ga morate iskoristiti do 30. lipnja te druge godine.  

Osim prava zaposlenika na godišnji odmor, ako tijekom kalendarske godine imate privatne obveze poput svog vjenčanja, rođenja djeteta (ukoliko ste otac), smrtnog slučaja uže obitelji i druge, tada imate pravo na plaćeni dopust u trajanju od 7 radnih dana godišnje.  

prava zaposlenika - privremena nesposobnost za rad, bolovanje

Roditeljski dopust i privremena nesposobnost za rad 

Poslodavac ne smije dati otkaz niti odbiti zaposliti ženu zbog trudnoće, korištenja roditeljskog dopusta ili rada na pola radnog vremena zbog pojačane njege djeteta. 

Također, poslodavac ne smije zaposleniku otkazati ugovor o radu zbog privremene nesposobnosti za rad odnosno “bolovanja” zbog liječenja, bilo da se radi o ozljedi na radu ili profesionalnoj bolesti. U toj situaciji, obavezno je što prije obavijestiti poslodavca o izostanku s posla i dostaviti liječničku potvrdu unutar tri dana. 

Zakon o plaćama 

Poslodavac svom zaposleniku mora isplatiti plaću svakog mjeseca za obavljeni rad do 15. dana u mjesecu. Nakon isplate plaće (u roku od 15 dana) poslodavac je dužan zaposleniku dostaviti platnu listu. 

Visina minimalne bruto plaće za puno radno vrijeme u 2024. godini iznosi 840,00 eura što je 677,00 € u neto iznosu.   

Vjerujemo da ste sada bolje upoznati s osnovnim pravima zaposlenika, kao i s važnim pojmovima u ugovoru na koje trebate obratiti pažnju. Ukoliko vam zatreba dodatna pomoć vezana za zapošljavanje, slobodno nam se obratite putem e-maila. Tu smo za Vas 😊. 

Kontaktirajte nas

Ostavite nam svoje podatke kako bismo vas u što kraćem periodu mogli kontaktirati.

Naš kontakt

Pročitajte također